Loading

Gdzie ustawić zbieżność?

Dbanie o właściwą zbieżność kół w własnym aucie powinno być szczególnie istotną sprawą dla któregokolwiek kierowcy. Odpowiednie jej ustawienie gwarantuje większy komfort jazdy, i zwiększa nasze bezpieczeństwo. Ponadto samochód zużywa wówczas mniej paliwa, a opony, układ kierowniczy oraz zawieszenie dłużej beda w dobrym stanie. Co pewien czas trzeba to sprawdzać i korygować wszystkie odstępstwa od normalnej wartości określanej przez producentów aut.

Zmiany zbieżności kół

Geometria kół ulega zmianie poprzez zużycie elementów zawieszenia w czasie zwykłego użytkowania auta, a także w sytuacjach, kiedy wjedziemy w sporą dziurę, nasz pojazd będzie brał udział w kolizji, czy w czasie wymiany elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia czy zamontowaniu nowych opon.

„Objawy” źle ustawionej geometrii

Gdy własne auto nie trzyma się prawidłowego toru jazdy i ściąga samochód na którąś ze stron tym samym pomniejszając nasz komfort, auto więcej pali, zbyt szybko zużywają się opony lub układ kierowniczy lub zawieszenie, to najprawdopodobniej mamy źle funkcjonującą geometrię. Kłopot należy koniecznie naprawić, jeżeli nie chcemy zagrozić swojemu bezpieczeństwu oraz ponosić coraz większych kosztów połączonych z dużo gorszymi konsekwencjami, które może przynieść zignorowanie tego czynnika.

Gdzie ustawić zbieżność?

Ustawimy ją jedynie w pewnych warsztatach, znających się w tejże kwestii. Samemu nie da się tego dokonać z kilku względów. Urządzenia do geometrii kół to sprzęty bardzo kosztowne i skomplikowane w użyciu. Tylko profesjonaliści umieją prawidłowo z nich korzystać. Taka usługa w zależności od warsztatu i auta jakie posiadamy waha się najczęściej od 50 – 100 pln.

Zbieżność kół

To podstawowy parametr, od którego kontroli i regulacji zaczyna się ustawianie całej geometrii. Jest to usytuowanie kół z przodu i w tyle względem siebie. Geometria to także przetestowanie i regulowanie pozostałych parametrów, takich jak np. kąt pochylenia koła, wysokość auta z przodu oraz z tyłu i kilka innych. Wszystko zależy od tego, jaki to samochód i jakie zalecenia producent podaje dla konkretnego modelu.

Auto z dobrze ustawioną zbieżnością to pojazd, jaki delikatnie i komfortowo jedzie. Nie musimy bez przerwy mocno trzymać kierownicy i co chwila korygować jego toru jazdy. Ponadto jest to pojazd wygodny i bardziej oszczędny, bowiem nie zwiększa się wykorzystanie paliwa, a także nie następuje szybsze zużywanie się opon lub elementów rozmaitych układów jezdnych. Wszelki kierowca dla swojego komfortu i zwiększenia bezpieczeństwa własnego i pasażerów musi chociaż raz w roku kontrolować geometrię kół a w razie różnego rodzaju odchyleń poprawiać je w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym. Właściwie przeprowadzać test po zimie, gdyż o tej porze roku auto bywa wyjątkowo narażone na wjechanie w dziury skryte pod śniegiem.

Zobacz: lewor.pl/urzadzenia-do-geometrii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *