Loading

Są sytuacje, gdy podanie kroplówki w okolicznościach domowych jest niemożliwe.

Kroplówka, wlew kroplowy to zabieg medyczny polegający na przekazaniu pacjentowi podskórnie, dożylnie, doodbytniczo płynów mających różne substancje np. glukozę, mikroelementy, leki płyn z solą fizjologiczną i płyny krwiozastępcze i krwiopochodne. Podawane roztwory lub zawiesiny zazwyczaj są jałowe. Możliwe jest podawanie kroplówki również w warunkach chałupniczych, jeśli pacjent ma założone wkłucie dożylne a osoba przekazująca płyny jest właściwie przeszkolona. Głównym zadaniem kroplówki jest uzupełnienie niedoborów wody albo krwi w ciele pacjenta a dodatkowo jego odżywienie i stworzenie równowagi wodno-elektrolitowej i także kwasowo-zasadowej. Zestaw kroplówkowy tworzy się z:
– specjalnego zbiornika,
– kroplomierza,
– przewodu doprowadzającego płyny do ciała, zakończonego igłą albo kanką.
Kroplówka może być stosowana w ramach doraźnej pomocy bądź jako stały element leczenia. Jednorazowe wlewy w warunkach domowych można zrobić w sytuacji:
– deficytu wody i nieprawidłowości elektrolitowych spowodowanych biegunką albo wymiotami,
– ciężkiej gorączki, gdy występuje potrzeba nawodnienia organizmu,
– przekazania leków przeciwbólowych albo rozkurczowych.
Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo zabiegać o miejsce, w którym znajduje się wkłucie dożylne. Zabezpieczyć przed infekcjami, stanami zapalnymi, krwiakami. Wszystkie płyny podawane w domu powinny być nabyte w aptece i trzymane w prawidłowych warunkach.
Systematyczne podanie lekarstw u chorych może być niezbędne w sytuacji:
– zniszczenia chorobą nowotworową, anoreksją,
– konieczności żywienia pozajelitowego,
– obowiązku regularnego podawania leków.
Są sytuacje, gdy podanie kroplówki w warunkach domowych jest niemożliwe. Kwalifikuje się do tego środki krwiopochodne oraz krwiozastępcze, cytostatyki bądź określone antybiotyki.
Kroplówki przekazywane w okolicznościach domowych to najczęściej preparaty mające na celu uzupełnienie elektrolitów i płynów. To inaczej roztwory zawierające rożne stężenia jonów niezbędnych pierwiastków: potasu, magnezu, sodu wapnia w postaci rozpuszczalnych soli. Wielokrotnie stosuje się:
– płyn z solą fizjologiczną (NaCl),
– roztwór wieloelektrolitowy,
– klasyczny roztwór Ringera lub z mleczanami.
Ważnym roztworem zabezpieczającym potrzeby energetyczne organizmu staje się roztwór glukozy. Pozwala on na naprawienie niedoborów żywieniowych przez krótki czas.
Bardzo popularne w ostatnim okresie są kroplówki witaminowe. Stosowane są nie tylko do naprawienia niedoborów odżywczych, lecz też w kierunku regulacji po zbyt dużym spożyciu alkoholu, żeby zmniejszyć oznaki tzw. kaca.
Skuteczność kroplówek jest wysoka. Największą wartością kroplówek jest kwestia, iż substancje odżywcze oraz płyny wędrują wprost do krwiobiegu chorego. Jeżeli chory wymaga podawania lekarstw w kroplówce, przed rozpoczęciem przekazywania płynów należy je wlać do buteleczki z odpowiednim płynem. Zwykle wykorzystuje się w tym celu roztwór soli fizjologicznej (0,9%) lub glukozy (5%)

Autor: kroplówki Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *